Postaram się odpowiedzieć dziś na pytanie: Czy wyznaczenie sobie celu i wytrwanie w nim traktuje jako zadanie?

Nazwałabym to bardziej jako kształtowanie swojego charakteru. To jest niezwykle istotne ponieważ zauważyłam, że pewność siebie i poczucie własnej wartości nie jest czymś co powinniśmy nadmiernie pompować na początku naszej drogi. Jak jest nam to wpajane przez wszystkich wybitnych „mistrzów” rozwoju osobistego.

Poczucie własnej wartości posiadamy w sobie poprzez pewne zachowania w naszym codziennym życiu i sami je sobie zabieramy. Prostym przykładem  na to może być przykładowo czas mycia zębów i przychodzi moment kiedy wypluwamy resztkę pasty do umywalki. Powinniśmy dokładnie wymyć umywalkę aby nie zostały żadne ślady po niej. Wszyscy to wiemy, prawda?
Ale znaczna większość nie chce bardzo dokładnie wymywać umywalki i zaczyna szukać wymówek. Okłamując się ze nie ma czasu czy są zmęczeni lub zrobią to później. Sami wiemy, że takie odkładanie i tak skutkuje brakiem wykonania czynności i właśnie w ten sposób zabieramy sobie punkty poczucia własnej wartości.

Można by powiedzieć, że mycie zębów nie ma nic wspólnego z kształtowaniem naszego charakteru i poczuciem własnej wartości ale to właśnie te proste rzeczy, życiowe czynności i odkładanie na później. To, że wiecznie tłumaczymy siebie za brak działania prowadza do  brutalnej tezy. W taki sposób oszukujemy siebie, a tym samy małymi kroczkami zaczynamy mieć coraz mniej szacunku do samego  siebie.

I teraz warto się zastanowić nad tym, że skoro nie masz szacunku do siebie notorycznie się okłamujesz i nie potrafisz wymagać od siebie dyscypliny w tak prostych rzeczach.  To jak możesz oczekiwać, że świat i inni ludzie będą wobec Ciebie szczerzy. Będą Cię szanować i widzieć, że jesteś pewną siebie osobą?

Kiedyś oglądałam bardo ciekawe wystąpienie w telewizji weterana wojennego, który opowiadał o wytrwałości i odwadze. Powiedział, że ma jedną złotą zasadę, której przestrzega. Mianowicie rano bardzo dokładnie ścieli łózko. Potem idzie do pracy i robi to co do niego należy i jeżeli nawet coś mu nie wyjdzie to zawsze wraca do domu gdzie czeka na niego bardzo dobrze zaścielone łózko.

Chodziło mu o to, że od prostych rzeczy zależy czy możemy osiągać te większe. Bardzo często jest tak, że to mała rzecz daje nam poczucie iż jesteśmy w stanie zrobić więcej ponieważ nasz umysł koduje, że skoro mieliśmy siłę na podstawowe czynności. To dlaczego nie masz mieć siły na zrobienie czegoś więcej.

Kiedy ukształtujemy nasz charakter w tak prozaicznych czynnościach, które dla większość ludzi nie mają znaczenia to nagle zaczniemy zauważać, że jesteśmy w stanie zrobić dużo więcej niż się nam wydawało.

Zadziwiające jest to, że przykładowo mycie zębów, codzienne sprzątanie mieszkania czy pójście na dietę (coś po prostu co sobie postanowiliśmy) i trzymanie się tego ma później tak duże znaczenie w perspektywie prowadzenia naszej firmy, tworzeniu związków oraz osiąganych dochodów.

Kiedyś sama szukałam rozwiązań na bardzo trudne tematy, a nie skupiałam się na tym co proste. Szukałam skomplikowanych metod, a to właśnie takie proste życiowe czynności w bardzo dużym stopniu ukształtowały mój charakter i wpłynęły na to jak postrzegam samą siebie.

Kiedy rozmawiam z ludźmi, czuję swoją wartość nie dlatego, że słucham codziennie jakiegoś guru.

Dlatego już dziś zapraszam Cię do randki samej/samego ze sobą 😊 i zadaj sobie sobie pytanie: Czy robisz wszystkie takie „błahe” czynności codziennie czy odkładasz je na później? Jeśli nie masz w nawyku wykonywania ich to zapraszam cie do wzięcia udziału w moim projekcie Miłość i troska do siebie gdzie metodą małych kroczków będziemy wdrażać nowe pozytywne nawyki i zarazem odkrywać drzemiący w Tobie potencjał.