Psychologowie często doradzają osobom, które nie czują się zadowolone ze swego życia aby przyjrzały się bliżej swoim potrzebom. W całym procesie chodzi o to, aby zidentyfikować te potrzeby, które nie są zaspokojone.
Czym jest szczęście?
Szczęście to pojęcie dość abstrakcyjne, które trudno jest umieścić w ramach jednej definicji. Wynika to z faktu, że dla każdego z nas szczęściem będzie co innego. Są osoby, które bardzo cenią sobie rozwój osobisty i karierę zawodową. Inni dążą przede wszystkim do tego aby stworzyć szczęśliwą rodzinę. Jeszcze inni wolą żyć w pojedynkę, nie przykładają dużej wagi do pieniędzy, za to bardzo chcą dużo podróżować po świecie. O szczęściu możemy więc mówić wtedy, gdy dana osoba jest zadowolona z sytuacji w jakiejś aktualnie znajduje. Nie oznacza to oczywiście, że taka osoba nie ma żadnych problemów. Bardzo często za osoby szczęśliwe uznają się jednostki, które mają mało czasu, muszą dużo pracować, nie mają też za dużo pieniędzy ale żyją w udanej rodzinie, która daje im napęd do życia. Szczęśliwe bywają także osoby niepełnosprawne, które pomimo swoich ograniczeń są w stanie zajmować się pasjami i spełniać marzenia. Widać więc wyraźnie, że szczęście to pewien stan umysłu, kiedy to czujemy zadowolenie.
Dlaczego tak wiele osób jest nieszczęśliwych?
Nieszczęśliwe są zwykle te osoby, które mają poczucie, że czegoś im w życiu brakuje. Dość często bywa tak, że takie osoby stawiają sobie zbyt wygórowane wymagania albo za częste porównują się do innych. Poczuciu nieszczęśliwości sprzyja także samotność, słaba sytuacja finansowa czy przewlekłe problemy zdrowotne. Wystarczą jednak niewielkie zmiany w swoim sposobie myślenia, by zacząć czuć się lepiej.
Niezaspokojone potrzeby, a brak szczęścia
Nieszczęśliwe bywają te osoby, które nie potrafią zadbać o swoje główne potrzeby. To, czego nam najczęściej brakuje to poczucie bezpieczeństwa. Będą na to cierpiały zarówno te osoby, które nie mają stabilnych dochodów, żyją samotnie albo cierpią na jakąś chorobę i boją się o swój stan zdrowia w przyszłości.
Kolejna potrzeba, która wpływa na poczucie naszego zadowolenia z życia to potrzeba przynależności. Jest oczywiste, że osoby samotne, które chciałyby żyć w związku a nie mogą znaleźć odpowiedniego partnera, czują się przygnębione. Równie źle mogą czuć się osoby, które co prawda są w związkach a nawet małżeństwach, jednak nie są dobrze traktowane przez swojego partnera. Poza potrzebą bycia w związku, czujemy także chęć przynależności do innych grup społecznych. Na przykład w miejscu pracy chcielibyśmy być traktowani na równi z innymi osobami. Jeśli zaś kierownik pomija nas przy awansach, przydziela nam gorsze zadania, będzie to bardzo źle wpływało na naszą psychikę.
Jak zadbać o swoje potrzeby, by poprawić jakość życia?
Jak widać na powyższych przykładach, w zasadzie każda potrzeba może być niezaspokojona i będzie to destrukcyjnie wpływało na nasze życie. Należy więc przede wszystkim zastanowić się, co dla nas jest ważne, czego od życia oczekujemy i czego nam brakuje. Wiele osób odczuwa przygnębienie z powodu tego, że ich życie jest bardzo rutynowe, niewiele w nim się dzieje i nie czują żeby posuwały się do przodu. Okazuje się, że w takiej sytuacji sami mogą zmienić wiele na lepsze starając się jak najczęściej wychodzić poza swoją sferę komfortu. Pokonywanie własnych lęków i barier to najlepsza droga do tego, aby znaleźć w życiu zadowolenie.