Rozwój osobisty

Dzięki globalizacji i otaczających nas ze wszystkich stron małych komputerach, które wszędzie można ze sobą wziąć, w świadomości opinii publicznej zaczęli istnieć mówcy motywacyjni. To osoby, które często są krytykowani za dzielenie się ze swoimi odbiorcami toksycznym stylem życia, pełnym wewnętrznych sprzeczności i budowanie wokół siebie kultu. Tymczasem rozwój osobisty jest bardzo ważny w życiu każdego człowieka, ale musi przebiegać w zdrowy sposób.

Rozwój osobisty to skupianie się na sobie i na swoich potrzebach. Wszystkie czynności, które wykonujesz, aby stawać się lepszą wersją siebie, zaliczają się do niego. Dlaczego więc rozwój osobisty tak często jest dziś kojarzony z czymś toksyczny, a jego społeczność porównuje się z sektą? Wynika to w dużej mierze z mówców motywacyjnych, nazywanych też coachami, czyli osób, które żyją z udzielania porad odnośnie rozwoju. Osoby doświadczone i profesjonalne działają na tym rynku trochę jak psycholog, ale nie leczy problemów psychicznych, a raczej pomaga poradzić sobie z barierami myślowymi i opracować porządny plan dostosowany do podopiecznego podpowiadający, co może wprowadzić, żeby osiągnąć cel. Większość osób jednak robi wokół siebie tylko szum, sprzedając swój sposób na życie jako jedyny słuszny.

Aby rozpocząć zdrowy rozwój osobisty, warto odciąć się zupełnie od świata doskonalenia siebie w social mediach, przynajmniej na pierwszym etapie poznania go. Choć może się wydawać, że to najlepsze miejsce do czerpania wiedzy, to niekoniecznie tak jest. Osoba niedoświadczona łatwo może złapać się w sidła mówcy motywacyjnego szukającego tylko zarobku i przekazującego toksyczne wartości. Pierwsze miesiące swojego działania w zakresie rozwoju osobistego poświęć odkrywaniu drogi, którą chcesz pójść i samodzielnym stworzeniu swojej filozofii. Samodzielnie określ swoje cele i zdecyduj, dlaczego chcesz się rozwijać. Postaraj się, żeby było to coś, co naprawdę Cię motywuje i na Ciebie wpływa. Nie wmawiaj sobie, że pieniądze powinny być celem samym w sobie tylko dlatego, że ktoś Ci tak podpowiada.

Wiedzę o rozwoju najlepiej czerpać z książek pisanych przez specjalistów w swojej dziedzinie. Nie sięgaj po byle jakie pozycje, przed zakupem albo wypożyczeniem książki poczytaj o niej w internecie i znajdź trochę informacji o jego twórcy. Jeśli nie odniósł znacznych sukcesów w temacie, na jaki się wypowiada, to nie da rady przekazać Ci skutecznej strategii sukcesu. Skup się tylko na tych książkach, które przekazują Ci merytoryczną wiedzę na tematy, które Cię interesują. Nie marnuj swojego czasu na pozycje opisujące cudze dojście do sukcesu, jeśli nie idą za tym żadne przydatne wskazówki, które będziesz mógł wykorzystać. W rozwoju osobistym chodzi w dużej mierze o skupianiu się na sobie i podejmowaniu ważnych dla siebie decyzji. Pozwanie życia innych ludzi jest przydatne tylko, jeśli interesują Cię biografie.

Rozwój osobisty jest dla wielu ludzie niezbędny do osiągania wielkich sukcesów i nie można go lekceważyć. Jednak wejście w toksyczne środowisko albo zaufanie nieodpowiedniej osobie może przełożyć się na ogromne straty, stres i poczucie, że nigdy nie będzie się wystarczająco dobrym. Zamiast tego lepiej postawić na zdrowe relacje ze swoim rozwojem i samodzielnie tworzyć jego strategię, które będzie dostosowana do twoich potrzeb.