samorozwój

Znajdź własne cele życiowe

Szukanie celów życiowych często jest dla ludzi najtrudniejszym etapem w przypadku samorozwoju. Każdy z nas po latach życia ma już pewne utarte ścieżki życia i schematy, których trzyma się nie tyle co świadomie, ale przede wszystkim podświadomie. Stąd też zanim pójdziemy z naszym życiem dalej i postawimy krok dalej, to często musimy pierw odciąć się od przeszłości, zostać wszystko co negatywne za nami, aby dopiero potem zacząć budować nową wersję siebie.

W przypadku określenia życiowych celów warto postawić sobie takie pytania jak: „Bez czego nie wyobrażam sobie życia?”, „Co mnie motywuje? Co mnie demotywuje?”, „Jakie czynności wykonuję z przyjemnością?”, „Z czego jestem najbardziej dumna?” oraz „Czym są dla mnie emocje, jak je traktuje oraz jak powinnam je traktować”. W ten sposób będziemy mogli lepiej poznać siebie, swoje potrzeby i pragnienia.

Praca nad sobą, a więc samorozwój

Pojęcia samorozwój może być odbierane przez wielu ludzi całkowicie inaczej. Dla jednych będzie to po prostu praca nad swoimi celami poprzez codzienne żmudne wykonywanie poszczególnych zadań. W przypadku innych osób może to być wprowadzenie pozytywnych nawyków, które prędzej czy później doprowadzą nas do celu. Jednak samorozwój to również próba znalezienia własnego „ja”. Określenie swoich potrzeb, akceptacja przeszłości, pogodzenie się ze słabościami, a także poświęcanie czasu przyjemnościom oraz hobby.

Osoby, które od lat działają na poczet samorozwoju zaznaczają, że dla nich jest to droga, dzięki której zrozumieli, że błędy oraz problemy życia codziennego nie są wprost „nami”. O ile dotyczą nas, to tak naprawdę nie powinniśmy i nie możemy się z nimi identyfikować. Mamy robić wszystko co w naszej mocy, ale w zgodzie z nami, naszymi pragnieniami i aktualnymi możliwościami. W ostatnim etapie dziedziny jaką jest samorozwój często dochodzimy do wniosków, że tak naprawdę trzeba żyć swoim życiem na sto procent, w pełnej zgodzie ze sobą.